UTOPIA ROBOCZA / MetaMask: zakładanie portfela

Opiszę krok po kroku jak założyć portfel w MetaMask i zaciągnąć do niego kilka ETH z testowego środowiska Rinkeby, żeby poeksperymentować z tworzeniem DAO na aragon.org. Portfel jest naszym identyfikatorem - kontem, dzięki któremu możemy korzystać z aplikacji w zdecentralizowanej sieci.

Zanim zaczniemy, dobrze byłoby wybrać sobie odrębną przeglądarkę, w której będziemy bawili się w eksplorację ekosystemu Dweb (web3). Nie jest to konieczne, ale zapewni nam względny porządek i higienę pracy. Osobiście zdecydowałem się na Brave (bo pozwala też sznupać po TORze). MetaMask działa jeszcze na Chrome i Firefox.

Zakładanie portfela w MetaMask

 1. Otwórz przeglądarkę i wejdź na https://metamask.io/download.html

 2. Kliknij w duży niebieski przycisk [INSTALL METAMASK FOR CHROME] (jeżeli wchodzisz z Brave, strona zidentyfikuje twoją przeglądarkę jako Chrome). Przeglądarka przekieruje cię do sklepu z wtyczkami. 3. Zainstaluj wtyczkę MetaMask.

 4. Po zainstalowaniu wtyczki przeglądarka przekieruje cię do ekranu zakładania portfela. Jeżeli nie, odpal wtyczkę ręcznie klikając w ikonkę 🦊 w okolicach paska adresu.

 5. Na kolejnym ekranie, który pojawi się po kliknięciu w [Rozpocznij], wybierz opcję [Utwórz portfel]:
 6. W kolejnym kroku MetaMask poprosi cię o przesyłanie danych analitycznych. Możesz zaakceptować, albo podziękować.

 7. Na następnym ekranie należy ustawić hasło. Najlepiej wybierz takie, z którego nigdzie nie korzystasz. Różnie bywa z bezpieczeństwem portfeli. Podobno często są obiektami ataków, co stanowi duże zagrożenie, kiedy przechowujesz na nich miliony w kryptowalutach.

 8. Kolejny ekran to słowa kluczowe. Tak jak sugeruje MetaMask, przekopiuj je sobie w bezpieczne miejsce, najlepiej zapisz na kartce i schowaj.


 9. Tajna fraza zapasowa jest naprawdę ważna, dlatego na następnym ekranie MetaMask poprosi cię o jej wyklikanie. To ostatni etap zakładania portfela. Teraz nasycimy go Ethereum.

Zaciąganie ETH z testowego środowiska Rinkeby

 1. Na ekranie swojego portfela, przełącz się na testową sieć Rinkeby.  Tak na przyszłość, zawsze zerkaj na dropdown w górnym prawym rogu, żeby upewnić się, na jakiej sieci operujesz. Jeżeli kiedykolwiek dokonasz transferu z Głównej sieci Ethereum na sieć testową, to bezpowrotnie utracisz swoje środki.


 2. Skopiuj do schowka adres swojego portfela: 3. Teraz najbardziej tricky fragment: opublikuj numer swojego portfela na twitterze albo facebooku, następnie przekopiuj link do wpisu do schowka. Nie martw się, za chwilę usuniesz wpis z sieci społecznościowej.

 4. Przejdź na stronę https://faucet.rinkeby.io, wklej link do wpisu w pole tekstowe i wybierz największe bogactwo z listy rozwijanej [Give me Ether]:  Po chwili środki powinny znaleźć się w twoim portfelu:


🎉 Brawo! Masz już w swoim portfelu testową kryptowalutę ETH.

Pamiętaj, żeby usunąć autoryzujący wpis na social mediach!